Какво е Wi-Fi? Всичко за Wi-Fi технологията
Интернет връзката, която се превърна в незаменима част от живота и е най-необходима в области като работа, комуникация и забавление, е готова за използване чрез свързване с устройствата за секунди благодарение на мрежата, наречена Wi-Fi. Нека да проучим какво е любопитно за Wi-Fi технологията, която позволява на телефоните, таблетите или личните компютри да се свързват с интернет и помежду си мигновено, без да е необходимо сложни процеси на настройка.
Какво е Wi-Fi?
Wi-Fi е технология, която означава “Зона за безжична връзка”, която позволява на персонални компютри, смартфони, таблети, конзоли за видеоигри, цифрови аудио плейъри и други технологични устройства да се свързват с интернет и помежду си безжично. Позволява на всички устройства, които поддържат Wi-Fi свързаност, да се свързват с локалната мрежа чрез безжични точки за достъп, разположени наблизо. Wi-Fi технологията е известна още като WLAN, която означава безжична локална мрежа.
Горещите точки за Wi-Fi могат да повлияят и да осигурят достъп от малки площи, като стая в къща, до по-големи райони. В допълнение към използването му в домове и офиси, Wi-Fi технологията се използва и безплатно или в търговската мрежа в общите части. Освен това на места като летища, кафенета, хотели и ресторанти е осигурен безплатен Wi-Fi.
Wi-Fi е индикатор за съвместимост, който показва, че технологичните малцинства могат да осигурят безжична свързаност. Всички технологични устройства, които могат да комуникират по безжична мрежа, имат един от стандартите IEEE 802.11. Мрежовата връзка се реализира с радиочестота от 2,4 GHz или 5 GHz, в зависимост от стандарта IEEE 802.11, който се поддържа съвместно от безжични точки за достъп и устройства.
Стандарти за безжична връзка са: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, и IEEE 802.11ac. Единственото нещо, което потребителите трябва да знаят за тези стандарти, е, че най-новата версия на съответния стандарт осигурява най-добра производителност и че устройствата, които ще изпълняват новите стандарти, трябва да отговарят на тези стандарти.
Кой е изобретил Wi-Fi?
Когато германският физик Хайнрих Рудолф Херц развива първите радиовълни през 1888 г., през 30-те години на 20 век се очертава честотно модулирана телевизия и радио. През 70-те години са създадени първите безжични телефонни системи. Тази безжична мрежа е първата технология, която обхваща аналогови сигнали.
С появата на стандарта, наречен GSM, разработен за клетъчни мрежи в началото на 80-те години, той е бил насочен към осигуряване на по-добро качество на сигнала и по-бързо безжично предаване. За да се гарантира това качество, беше насърчавано производството на по-усъвършенствани устройства и услуги. През 1990 г. Комитетът на IEEE (Институт за инженери по електротехника и електроника) гарантира контрола на устройствата с възможност за безжична връзка по мрежата, за да ускори развитието на технологията на безжичната мрежа със стандарта IEEE 802.11.
През 1997 г. Вик Хейс, председател на Комитета на IEEE, създава стандартите 802.11, които гарантират приложимостта на технологията за свързване на безжичната мрежа. Технологията, която съставлява стандарта 802.11, беше представена на потребителите чрез “Wi-Fi” брандиране. Така Wi-Fi е измислен от Вик Хейс. След това развитие IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, и IEEE 802.11ac подобрения на пропускателната способност на мрежата бяха добавени към стандартите 802.11.
Как работи Wi-Fi протоколът?
Wi-Fi технологията е същата като принципа на работа на транзисторните радиостанции, а безжичните мрежови системи работят с радиочестоти. За да се осъществи Wi-Fi връзка, се изисква устройство, което излъчва сигнала, например модем, и друго устройство, например смартфон, което може да отговаря на тези сигнали и да ги преобразува в данни.
Устройства като рутери, смартфони, таблети или компютри, необходими в безжична интернет връзка, са оборудвани за осигуряване на предаване на безжичен сигнал. Модемът създава безжична мрежа, като разпространява връзката, предоставена от доставчика на интернет услуги с честота, която Wi-Fi приемащите устройства могат да откриват. По този начин се осъществява комуникация между устройства, оборудвани с Wi-Fi хардуер чрез обмен на сигнали. Това позволява да се осъществи безжичният обмен на данни.
Има протоколи за защита, които осигуряват защита, когато wi-Fi безжичните връзки се осъществяват и помагат за шифроването на предаванията за тази цел. В момента най-предпочитаният тип криптиране за Wi-Fi защита и този с най-малко уязвимости в защитата е известен като WPA2.
Разработването на Wi-Fi технология
Първото търговско използване на името на Wi-Fi се състоя през август 1999 г., когато Междубрандовата корпорация, която предоставя консултантска дейност по марката, откри това име и одобри използването му.
Този лозунг е възприеман от потребителите като съкращение на марката Wi-Fi, Wireless Fidelity. Лозунгът, причинил такова погрешно възприятие, по-късно е премахнат от пазара. Безжичната мрежова връзка е намерена за първи път с идеята, че може да е необходима система, която може да осигури комуникация в аварийни ситуации.
В ранните години безжичната мрежа се използва като алтернатива само на места, където окабеляването е трудно поради факта, че хардуерът му е доста скъп. С изобретяването на стандарта 802.11 през 90-те години е разработен Wi-Fi. Той е по-икономичен и полезен от системите за кабелна връзка, приет е от много потребители и достига широк спектър от приложения.
С течение на времето са разработени и Wi-Fi технологии за фиксирани точки. Като алтернатива на Wi-Fi технологията са разработени и безжични технологии като 2G, 3G, 4G и LTE, които могат да се използват в устройства като смартфони.
Промяна на паролата за Wi-Fi
Въпреки че на пръв поглед може да изглежда като трудна задача, промяната на текущата Парола за Wifi е доста прост процес. Начините за промяна на Wi-Fi парола са следните:
- Първо, за да въведете интерфейса на модема, уверете се, че Wi-Fi връзката е включена.
- Всеки интернет браузър се отваря чрез компютър, телефон или таблет.
- Клавишът “Enter” се натиска, като въведете “192.168.1.1” в адресната лента на интернет браузъра.
- Ако страницата не се отвори, се изпробват адресите “192.168.1.2”, “192.168.2.1” или “192.168.2.2”.
- Ако страницата на модема все още е недостъпна, Google търси направата и модела на модема, за да намери подходящия адрес за интерфейса.
- На страницата, която се отваря, интерфейсът на модема се записва чрез въвеждане на потребителското име и паролата. Ако паролата е неизвестна или забравена, замяната на паролата може да бъде осъществена чрез обаждане до доставчика на интернет услуги.
- Кликнете върху опцията “Настройки на безжичната мрежа” от менюто и отидете на раздела “Мрежово шифроване”. Името и паролата на Wi-Fi могат да се променят по желание чрез менюто, което излиза. За да създадете защитена парола, се препоръчва да използвате поне 8 главни и малки букви.
Препоръки за ускорител на Wi-Fi
- Проверка на местоположението на Wi-Fi
Местоположението на Wi-Fi дистрибутора е от голямо значение по отношение на скоростта на достъп до интернет. Дори ако модемът няма възможност да бъде поставен в помещението, където ще се използва интернет, трябва да се внимава да го позиционирате поне възможно най-близо. Стените, вратите и много други препятствия могат да доведат до забавяне на достъпа до интернет. Освен това е по-изгодно да позиционирате Wi-Fi над земята. Това е така, защото разпространителите на сигнали са склонни да разпространяват сигнала надолу.
- Контролиране на позиционирането на антената
Ако Wi-Fi дистрибуторът има две външни антени, силата на сигнала може да бъде оптимизирана чрез използване на една от тези две антени хоризонтално, а другата вертикално. Ако обаче антените на дистрибутора на Wi-Fi се намират вътре в устройството, не е възможно да се извърши външна намеса.
- Подобряване на Wi-Fi антените
Някои варианти на Wi-Fi модем имат сваляеми антени. Потребителите, които имат модем в този модел, могат да закупят по-големи версии на антената, както и да направят отражател, разположен на гърба на устройството, който може да обърне сигнала от обратната посока. Този Wi-Fi-бустер метод може да се използва като отразяващ фолиото, за да се приложи, а Wi-Fi зоната може да бъде ефективно увеличена.
- Регулиране на настройките за защита на безжичната мрежа
За да се предотврати разчупването на паролата за безжичната мрежа, трябва да се внимава да се зададе силна парола, състояща се от главни / малки букви, цифри, символи и препинателни знаци. Тези силно генерирани пароли са по-трудни за намиране и пропукване по различни алгоритми, а възможността за влошаване на скоростта на интернет се избягва чрез използване на Wi-Fi връзката от други.
- Обмен на модеми
Намаляването на скоростта на Wi-Fi може да бъде причинено от модема в някои случаи. За да видите дали има проблем с използването на модема, той може да бъде тестван с помощта на по-нов модем, заимстван, ако е възможно. Ако се окаже, че проблемът е причинен от модема, тогава чрез закупуването на добър модем, проблемът със скоростта, който е условие за грешка в Wi-Fi, може да бъде решен.
- По-малко претъпкан сигнал канал
Стандартният канал за разпределение на сигнала на използвания модем обикновено се маркира като автоматичен. Ако място, като апартамент или бизнес център, има много Wi-Fi, твърде много потребители може да използват един и същ сигнален канал. Това се отразява на качеството на сигнала и забавя скоростта на интернет. За да разрешите този проблем, най-празният канал за разпространение на сигнала може да бъде намерен чрез експериментиране с настройките на Wi-Fi.
- Свързване с Доставчика на услуги
В случаите, когато всички методи са недостатъчни, следва да се потърси връзка с доставчика на интернет услуги. Ако няма увеличение на скоростта на интернет, след като всички методи са били изпробвани, доставчикът на услуги се очаква да предложи на потребителя решение на Wi-Fi ускорение.
Разработването на Wi-Fi технология
Препоръки за ускорител на Wi-Fi
Търсиш си калъф за твоя смартфон? Напиши в търсачката твоя модел телефон и виж нашите предложения, или се свържи с нас, за да ти помогнем да направиш най-добрия избор според твоите нужди.